Mléčné recepty

Denně se náš organismus brání negativním vlivům životního prostředí. Ani současný hektický životní styl většiny z nás není přínosem pro naše zdraví. Jedním z častých negativních vlivů je stres a nevhodná skladba našeho jídelníčku. Dlouhodobé zanedbávání zdravé výživy může vést k vážným zdravotním komplikacím.

výroba pečiva a zákusků | automaty na čerstvé mléko

Recepty na výrobu zakysaných výrobků a sýrů

Chceme vám nabídnout několik receptů na výrobu domácích zakysaných výrobků a sýrů, které jsou zdraví prospěšné. Výrobky jsou lahodné svou kyselostí a mají osvěžující chuť, mají výborné senzorické a dietetické vlastnosti. Zakysané mléčné výrobky mají delší trvanlivost něž samotné mléko. Pokud se rozhodnete vyzkoušet některý z našich receptů, přejeme, aby se domácí výrobky povedly a chutnaly. V případě jakéhokoliv nezdaru při výrobě nás neváhejte kontaktovat. Rádi poradíme a odpovíme na Vaše dotazy.

Domácí kefír

Mléko (1 litr) zahřejte na 72ºC s výdrží 15s. Následně nádobu stáhněte z plotny a zchlaďte na 23ºC. V mléce rozmíchejte (zaočkujte) obsah sáčku (jedno balení sušené kultury Laktoflora kefírová na 1 litr). Mléko nechejte stát (kultivovat) při 23ºC po dobu 20-24 hodin nebo při 30ºC po dobu 16-18 hodin. Kultivace probíhá v lahvích naplněných do ¾ svého objemu.

Při kultivaci za vyšší teploty má kefír výraznější chuť.

K zaočkování lze použít i dříve připravený kefír (4 lžíce).

Po kultivaci se kefír uloží do chladničky na min. 24 hodin.

K pití je nejvhodnější kefír 48 hodin starý.

Před konzumací nezapomeňte oddělit 4 lžíce kefíru na další očkování.

Při dodržování dobrých hygienických podmínek lze docílit až 10ti násobného přeočkování.

Poté je třeba použít opět originální kulturu, aby bylo zajištěno správné zastoupení požadované mikroflóry.

Domácí jogurt

Jeden litr mléka se smíchá s 3-8 polévkovými lžícemi sušeného mléka a dobře se promíchá (bez přídavku sušeného mléka se připraví jogurtové mléko, nikoliv klasický jogurt.) Zahušťování můžete provádět proto, aby finální výrobek měl hustou konzistenci.

Mléko (1 litr) zahřejte na 72ºC s výdrží 15s. Následně nádobu stáhněte z plotny a zchlaďte na 43ºC. V mléce rozmíchejte (zaočkujte) obsah sáčku (jedno balení sušené kultury Laktoflora jogurtová na 1 litr). Mléko nechejte stát (kultivovat) při 42ºC v termostatu po dobu 4-5 hodin.

K zaočkování lze použít i dříve připravený jogurt (2 lžíce), kultivujte při 42ºC po dobu 3 až 3,5 hodin.

Pokud se jogurt připravuje v jogurtovači, je třeba se řídit pokyny výrobce. Po kultivaci jogurt uložte do chladničky na 12 hodin.

Před konzumací nezapomeňte oddělit 2 lžíce jogurtu na další očkování.

Při dodržování dobrých hygienických podmínek lze docílit až 10ti násobného přeočkování.

Poté je třeba použít opět originální kulturu, aby bylo zajištěno správné zastoupení jogurtové mikroflóry.

Domácí smetanový zákys I.

Mléko (1 litr) zahřejte na 72ºC s výdrží 15s. Následně nádobu stáhněte z plotny a zchlaďte na 25ºC. V mléce rozmíchejte (zaočkujte) obsah sáčku (jedno balení sušené kultury Laktoflora smetanová na 1 litr).

Mléko nechejte stát (kultivovat) při 23ºC po dobu 16-20 hodin.

K zaočkování lze použít i dříve připravený smetanový zákys (2 lžíce).

Po kultivaci se smetanový zákys uloží do chladničky na 12 hodin.

Před konzumací nezapomeňte oddělit 2 lžíce smetanového zákysu na další očkování.

Při dodržování dobrých hygienických podmínek lze docílit až 10ti násobného přeočkování.

Poté je třeba použít opět originální kulturu, aby bylo zajištěno správné zastoupení požadované mikroflóry.

Domácí smetanový zákys II.

Mléko (1 litr) zahřejte na 72ºC s výdrží 15s. Následně nádobu stáhněte z plotny a zchlaďte na 30ºC. V mléce rozmíchejte (zaočkujte) obsah sáčku (jedno balení sušené kultury Laktoflora smetanová nápojová na 1 litr).

Mléko nechejte stát (kultivovat) při 23 - 30ºC po dobu 16-20 hodin.

K zaočkování lze použít i dříve připravený smetanový zákys (2 lžíce).

Po kultivaci se smetanový zákys uloží do chladničky na 12 hodin.

Před konzumací nezapomeňte oddělit 2 lžíce smetanového zákysu na další očkování.

Při dodržování dobrých hygienických podmínek lze docílit až 10ti násobného přeočkování.

Poté je třeba použít opět originální kulturu, aby bylo zajištěno správné zastoupení požadované mikroflóry.

Smetanový zákys připravený z Laktoflory smetanové nápojové má hustou hladkou konzistenci.

Je vhodný ke konzumaci jako nápoj nebo zálivka na saláty nebo ovocné poháry, případně jako zdravá náhrada základu do dresinků či light majonéz. Nepoužívejte při výrobě tvarohu a sýrů.

Domácí probiotický nápoj

Mléko (1 litr) zahřejte na 72ºC s výdrží 15s. Následně nádobu stáhněte z plotny a zchlaďte na 38ºC. V mléce rozmíchejte (zaočkujte) obsah sáčku (jedno balení sušené kultury Laktoflora probiotická na 1 litr).

Mléko nechejte stát (kultivovat) při 37ºC po dobu 16-20 hodin.

Po kultivaci probiotické mléko uložte do chladničky na 12 hodin.

Poté je mléko již připraveno ke konzumaci.

Kultura Laktoflora probiotická je kultura pro přímé očkování, tuto kulturu nelze přeočkovat!

Po případném přeočkování mléko již neobsahuje požadované počty probiotických mikroorganismů.

Pokud se mléko připravuje v jogurtovači, je potřeba se řídit pokyny výrobce pro přípravu acidofilního mléka.

Doporučuje se denní konzumace 150-250 ml probiotického mléka na osobu ideálně rozdělenou do dvou dávek. Pro úpravu střevní mikroflóry je doporučena minimální délka konzumace probiotického mléka po dobu 2 týdnů.

Vlastnosti probiotického mléka

Prevencí některých vážných, zejména civilizačních onemocnění je dostatečná a pravidelná konzumace stravy s obsahem probiotik. Zejména bifidobakterie a Lactobacillus acidophilus jsou probiotické bakterie mimořádného významu. Tyto probiotické bakterie brzdí růstu škodlivých hnilobných mikroorganismů v trávicím traktu, zlepšují střevní peristaltiku a podílejí se na tvorbě některých vitamínů skupiny B a vitamínu K. Mají schopnost imunomodulace, produkují přirozené antibakteriální látky k potlačení patogenů a tím se podílejí na eliminování nežádoucích toxických metabolitů zapříčiňujících karcinogenní onemocnění střev. Produkují kyselinu mléčnou, která snižuje pH střev a vytváří prostředí nevhodné pro nežádoucí bakterie a kvasinky a současně toto prostředí umožňuje lepší konverzi živin (např. vstřebávání vápníku). Aplikace probiotik je důležitá po léčbě antibiotiky. Dostatečný příjem probiotik pozitivně ovlivňuje i zdraví močových a vaginálních cest. Důležitá je dostatečná koncentrace přijatých baktérií, měla by to být 0,1 až 1 miliarda živých mikroorganismů. Pravidelná konzumace probiotického mléka v denní dávce 150 – 250 ml mléka tuto koncentraci zcela splňuje a měla by přispět k upevnění dobrého zdraví a ke snížení rizika infekcí a vzniku alergií. Probiotické mléko lze konzumovat jako neochucený nápoj, ale je možno jej ochutit marmeládou nebo přidat čerstvé ovoce.

Domácí acidofilní mléko

Mléko (1 litr) zahřejte na 72ºC s výdrží 15s. Následně nádobu stáhněte z plotny a zchlaďte na 38ºC. V mléce rozmíchejte (zaočkujte) obsah sáčku (jedno balení sušené kultury Laktoflora acidofilní na 1 litr). Mléko nechejte stát (kultivovat) při 37ºC po dobu 16-20 hodin.

K zaočkování lze použít i dříve připravené acidofilní mléko (2 lžíce).

Po kultivaci se acidofilní mléko uloží do chladničky na 12 hodin.

Před konzumací nezapomeňte oddělit 2 lžíce acidofilního mléka na další očkování.

Při dodržování dobrých hygienických podmínek lze docílit až 10ti násobného přeočkování.

Poté je třeba použít opět originální kulturu, aby bylo zajištěno správné zastoupení požadované mikroflóry.

Domácí čerstvý sýr

10 litrů mléka, 6 ml syřidla Laktochym, 1 sáček smetanové kultury (nebo 200ml startéru), 4 ml chloridu vápenatého, 6 litrů solné lázně (200g soli/litr vody)_na sýry z 10 litrů mléka potřebujete 5-6 litrů solné lázně.

10 litrů mléka zahřejte na 72ºC s výdrží 15s. Následně nádobu stáhněte z plotny a zchlaďte na 30 až 33ºC. Do mléka přidejte za stálého míchání obsah sáčku (jedno balení sušené kultury Laktoflora smetanová ). Poté přidejte do mléka 4 ml chloridu vápenatého.

Přídavek chloridu vápenatého má příznivý vliv na srážení mléka, zlepšuje konzistenci, pevnost sraženiny a zvyšuje výtěžnost.

Po 30 minutách přidejte za stálého míchání předem připravené syřidlo (požadovaný objem syřidla zřeďte vlažnou vodou v poměru 1:10)

Mléko s přídavkem syřidla míchejte ještě asi 1 minutu a poté mléko míchejte v opačném směru, aby se ustálilo. Mléko nechejte srážet v naprostém klidu 45-60 minut.

Jakmile je mléko tuhé jako puding a po naříznutí se proti zatlačení čepele čistě rozestupuje, můžete začít s krájením. Pokud ne, dejte srážení více času.

Potom sýřeninu krájejte na kostičky 2 x 2 cm (do mřížky a ze šikma) a s malými přestávkami pomalu (šetrně) míchejte. Při míchání se dokrájí větší kousky sraženiny. Míchejte 20-30 minut, aby se oddělila zrna od syrovátky.

Směs zrna a syrovátky následně opatrně nalévejte do odkapních tvořítek vyložených plátnem.

Formičky poprvé obraťte po 15 minutách, další obrácení po 1 hodině a další po 4 hodinách. Sýry nechejte odkapávat do druhého dne při teplotě místnosti (20 - 22ºC).

Druhý den ráno vyjměte sýry z tvořítek a nechejte je solit podle jejich velikosti 10-20 minut v solné lázni o teplotě cca 10ºC.

Poté je sýr připraven ke konzumaci.

Sýry uchovávejte v lednici při teplotě 8ºC a sýr je nejlepší, když jej spotřebujete do 3 dnů.

Z 10 litrů mléka vyrobíte přibližně 1,3-1,4 kg sýru.

Domácí čerstvý sýr ze syrovátky

(tzv. RICOTTA)

Tento sýr je podobný českému tvarohu, je však jemnější a není kyselí. Do skleněné nebo smaltové nádoby nalijte 2 litry mléka.

Přidejte 2 lžíce citrónové šťávy a směs zvolna zahřejte asi na 94ºC , nebo těsně pod bod varu. Zahřáté mléko odstavte z plotny, přikryjte a nechte v klidu , až se mléko srazí. To může trvat 30 minut až 2 hodiny, podle teploty místnosti.

Poté vyložte větší cedník čistou, řídkou utěrkou, na kterou nelijte sražené mléko (tvaroh), rohy utěrky svážte.

Ricottu nechejte nejlépe v chladničce, až se všechna syrovátka scedí.

Syrovátková limonáda

Do 1 litru syrovátky přidejte 6 polévkových lžic cukru a šťávu ze dvou citrónů.

Podávejte dobře vychlazené.

Množství cukru a citrónové šťávy doporučujeme dávat postupně dne chuti.

Syrovátková buchta

Nastavte troubu na 150ºC. Smíchejte 500 g mouky, 400 ml syrovátky, 2 ks vajec, 1 ks prášku do pečiva, 1 ks vanilkového cukru, 350 g krystalového cukru a 1 špetku soli.

Ve středu směsi udělejte důlek a vlijte syrovátku a míchejte. V malé misce vyšlehejte vejce do pěny. Vlijte do těsta a důkladně promíchejte. Nalijte do dobře vymaštěné formy a pečte ve středu trouby cca 90 minut.

Buchta by měla být zlatavě hnědá.

Po vychladnutí můžete povrch natřít marmeládou, čokoládovou polevou anebo obložit ovocem.

Příčiny možného nezdaru při domácí výrobě :

Při manipulaci s mlékem je zapotřebí dodržovat hygienu. Mléko může být doma znečištěno mikroby z prostředí, z nádob, ze vzduchu. Před každou výrobou je potřeba mléko tepelně ošetřit – zahřát na teplotu 72ºC s výdrží 15 s. Tepelně ošetřit musíme i nádoby a pomůcky, které přichází do styku s mlékem. Následně je důležité zaočkování čistými mlékařskými kulturami, dle popsaných receptů.

Pokud v průběhu technologického postupu zanedbáme nějaký krok, může dojít k vytvoření vhodných podmínek pro rozvoj nežádoucích mikroorganismů, které způsobují u výrobku změnu vzhledu, konzistenci, chuti a vůně.


nahoru na začátek stránky

akce

© Agrodružstvo Roštění 2010 | všechna práva vyhrazena | tvorba webových stránek SKILL production s.r.o. Zlín | XHTML 1.0 valid | CSS 2.1 valid | mapa webu