Vylévání mléka

V posledních letech se stalo mléko komoditou, o které se velmi hovoří a vedou se vášnivé diskuse, neboť zemědělci řeší dlouhotrvající nízké výkupní ceny mléka. Proto zemědělci na mnoha místech České republiky protestovali právě proti nízkým výkupním cenám mléka. Čtvrtek 29.10.2009 se stal dnem, na který jen tak nezapomeneme a vryje se nám, zemědělcům, na dlouho do pamětí pod názvem “VYLÉVÁNÍ MLÉKA“, neboť např. náš podnik jako výraz zoufalství znehodnotil celou svou denní produkci mléka.

výroba pečiva a zákusků | automaty na čerstvé mléko

Zemědělská výstava Kroměříž

Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž Zemědělská výstava Kroměříž

V sobotu 10. března 2010 jsme se zúčastnili osmého ročníku Zemědělské výstavy a přehlídky zvířat, která se uskutečnila v areálu NAVOS a.s. Kroměříž (bývalého Agrochemického podniku a.s. Kroměříž – Kotojedy).

Na výstavě jsme hlavně předváděli dojné krávy holštýnského plemene a získali jsme řadu ocenění. Návštěvníci nás mohli najít na několika stanovištích, kde jsme prezentovali naše produkty. V prvním stánku prodávala naše podniková pekárna kvalitní sladké pečivo a zákusky a bylo opravdu z čeho vybírat.

Druhý stánek byl situován u našeho automatu na čerstvé mléko a věnoval se mléčným výrobkům. Návštěvníci ochutnávali domácky vyrobený jogurt, kefír, probiotický nápoj, smetanový zákys, čerstvý měkký sýr a buchtu ze syrovátky. Tyto zakysané výrobky byly vyrobeny z našeho čerstvého mléka s přídavkem kultur. Zájem o domácí zakysané výrobky byl opravdu veliký. Není divu, mléko a výrobky z něj jsou zdraví prospěšné. Mnoho zájemců si koupilo i kultury, aby si doma vyzkoušeli připravit třeba jogurt nebo sýr. Touto cestou všem přejeme úspěch při domácí výrobě.

Posledním třetím stanovištěm bylo občerstvení s posezením, kde jsme nabízeli návštěvníkům možnost se osvěžit u dobře vychlazeného piva, zahnat hlad kvalitním domácím hovězím gulášem, masovou klobáskou či párkem v rohlíku. Pro mlsné jazýčky jsme měli i sladkosti a kopečkovou zmrzlinu.

Vylévání mléka 29.10.2009

vylévání mléka 29.10.2009 vylévání mléka 29.10.2009 vylévání mléka 29.10.2009 vylévání mléka 29.10.2009 vylévání mléka 29.10.2009 vylévání mléka 29.10.2009 vylévání mléka 29.10.2009 vylévání mléka 29.10.2009

Ve čtvrtek 29.10.2009 zemědělci na mnoha místech České republiky protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka, které jsou 2-2,50 Kč/l pod výrobními náklady a vedou tak ke snižování početního stavu krav. Mléko vylévali na Blanensku, Náchodsku, Orlickoústecku, Vysočině a Zlínsku. Znehodnotilo se tak zhruba dvě stě tisíc litrů mléka. Zemědělci ze Zlínského kraje vylili na pole u AGRODRUŽSTVA ROŠTĚNÍ, družstva, přibližně 41,5 tisíc litrů mléka.

Naše družstvo se této akce také účastnilo a jako výraz ZOUFALSTVÍ znehodnotilo celou svou denní produkci mléka, tj 7.500 litrů, vylitím na pole mezi Rymicemi a Roštěním. Paní předsedkyně Ing. Jarmila Čermáková i v médiích řekla, že jsou tady zemědělci, kteří vyrábí komoditu, kterou dělají s velkou ztrátou : "To co děláme my, by žádný podnikatel nedělal – dělat nějakou výrobu se ztrátou", komentovala. Podle ní nejsou zemědělci schopni vyrobit litr mléka pod osm korun a výkupní ceny činí asi 5,50 až 6 korun (2009).

Farmáři se shodli na tom, že není možné mlékárny donutit, aby výkupní ceny mléka zvýšily. Mlékárny podle nich argumentují tím, že za lepší cenu mléko neprodají, je to vazba na supermarkety, které je tlačí s cenou dolů a diktují si výkupní ceny. Jenže jak mlékárny, tak supermarkety se ztrátou nedělají. Ztrátu máme my, kteří jsme na začátku řetězce, prohlašují farmáři.

Zemědělci nyní nedokážou říci, jestli jim tato protestní akce přinese nějaký užitek, ale aspoň všem dokázali, že jsou schopni se sjednotit a táhnout za jeden provaz.

Mnohdy se zdá, že jejich snahy můžeme srovnat se známým rčením „ Boj s větrnými mlýny“. Zde ale nejde o boj s pomyslným protivníkem, jako u hrdiny románu Miguela Cervantese, důmyslného rytíře don Quijote de la Mancha, ale o souboj nerovných sil. Zemědělci ale jdou za svými cíli a nevzdávají se.

nahoru na začátek stránky

pekárna

© Agrodružstvo Roštění 2010 | všechna práva vyhrazena | tvorba webových stránek SKILL production s.r.o. Zlín | XHTML 1.0 valid | CSS 2.1 valid | mapa webu